Float’n Flash™
(IC-M25EURO_EVO)
Enhanced Practical Design
Lightweight and Compact Body
Weighing just 228 g and with a slim body depth of 31.2 mm, the IC-M25EURO EVO is lightweight and easy to carry for extended periods. Its compact body allows for seamless one-handed operation during activities.
Power Saving Eco Mode Realizes 14 Hours Operation
The IC-M25EURO EVO offers up to 14 hours* of extended operation with its power-saving Eco Mode. By reducing transmit power to 2.5 W, the operating time increases by approximately 30% compared to the standard 5 W output. This long battery life makes it ideal for your adventures.
* Typical operation with Tx (Mid): Rx: Standby=5:5:90
USB Type-C™ Charging Port
* USB PD is not supported.
AquaQuake™
Loud and Clear Audio
With a powerful 700 mW audio output, the IC-M25EURO EVO delivers loud and clear sound, ensuring reliable communication even in noisy environments with engine noise or wind interference.